FAQ #codzienny2137mirek

Skąd pomysł na akcję?

Pewien Mirek zrobił wpis z zapytanie, kto jest na 2137. miejscu w rankingu. To mnie zainspirowało, żeby codziennie szukać osoby z takim nimerem. Szybko napisałem skrypt w Pythonie, który codziennie to sprawdza.

Co to jest ranking? Czy ma on coś wspólnego z liczbą widoczną w moim profilu?

Ranking liczony jest na podstawie całej aktywności użytkowników. Im większa aktywność tym wyżej użytkownik znajduje się w rankingu. Całość oblicza specjalny algorytm i na podstawie otrzymanego wyniku przypisywana jest Ci odpowiednia pozycja, która dodatkowo jest wyświetlana na Twoim avatarze.

Co zrobić, żeby mieć taki numer na swoim profilu?

Wykop jest dynamicznym serwisem, a ranking jest aktualizowany raz na dobę, co sprawia, że osiągnięcie konkretnego numeru to loteria. Jednak jak będziesz próbować odpowiednio długo, to może w końcu Ci się uda.

Jeżeli jesteś niżej w rankingu (tzn. twoja liczba jest większa od pożądanej) lub w ogóle nie ma Cię w rankingu, to dodawaj znaleziska i pisz komentarze. Możesz również dodawać powiązane linki. Im bardziej pozytywnie będą oceniane przez społeczność, tym bardziej pozytywnie odbije się to na Twojej pozycji. Pamiętaj, że na mikroblogu punkty rankingowe nie są naliczane.

Jeżeli natomiast jesteś w rankingu za wysoko, odpuść sobie komentowanie na kilka dni. Bynajmniej nie pisz nieprzychylnych komentarzy, ponieważ możesz stracić kontrolę nad swoją pozycją, dodatkowo użytkownicy mogą zacząć postrzegać Cię w złym świetle.

Dlaczego czasami jest informacja, że nie ma nikogo z takim numerem?

Ranking jest jedną z wielu rzeczy na Wykopie, które nie działają tak jak powinny. Często zdarza się, że jeden numer posiada kilku użytkowników, a inny numer nie należy do nikogo. W tabeli jest to tak jakoś poprzesuwane, że rzadko kiedy numer z tabeli odpowiada faktycznej pozycji w rankingu. Dlatego skrypt przeszukuje całą tabelę, sprawdzając numer w profilu każdego Mirka, a gdy nie znajdzie nikogo z pożądaną liczbą, wysyła stosowny wpis na mikroblog.

Czemu dodajesz wpisy o dwunastej w południe a nie o papieskiej?

Żeby człowiek mógł się nacieszyć swoim specjalnym dniem.

Czasami jednak, jak nie uda się znaleźć Mirka na danej pozycji z powodów podanych powyżej, to odpalam szukanie ręcznie już o właściwej godzinie.

A kto jest na miejscu 69? 420? Jakimkolwiek innym?

To możesz sprawdzić sobie samemu. A jak jesteś leniwym pączkiem napisz mi prywatną wiadomość to przy okazji, jak będę miał wolny czas, to Ci sprawdzę.

Czy można ściągnąć sobie ten obrazek, wydrukować go i powiesić sobie na ścianę?

A mogę prosić o większą rozdzielczość?

Pewnie. Wyślij mi prywatną wiadomość to Ci zrobię. Możesz również podesłać avatar i tło z profilu w lepszej jakości, żeby efekt końcowy nie wyszedł rozpikselowany.

Mogę zobaczyć tek skrypt, co robi te wpisy?

No nie wiem. Był on robiony na szybko, więc nie jest to najładniejszy kod. Ale ważne, że działa.

Ile to jest 2 plus 2 razy 2?

3!